Przechowywanie materiałów eksploatacyjnych do drukarek

Gdy pracujemy w biurze czy urzędzie często tak jest, że dokonujemy większych zakupów, głównie robimy to, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania biura. Niestety mało kto wie, że po zakupie materiałów eksploatacyjnych należy je prawidłowo przechowywać, aby nie straciły swoich właściwości oraz aby zminimalizować ryzyko usterek urządzeń drukujących.

Jeżeli zaczynasz przygodę z urządzeniami drukującymi, musisz zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi nie tylko samych drukarek, ale także materiałów eksploatacyjnych. Producenci dla nich przewidują określone warunki, które muszą być spełnione, aby dany tusz czy toner nie stracił na jakości.

Istotna jest między innymi temperatura przechowywania. Nie może być ani zbyt niska, ani także zbyt wysoka. Konkretne wartości uzależnione są od danego producenta, jednakże najczęściej są to wartości pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza. Niektóre materiały mogą być przechowywane w temperaturze nawet poniżej 10 stopni, jednakże mówimy tutaj o optymalnych warunkach, które w sposób naturalny będą eliminowały ryzyko pogorszenia jakości i bezpieczeństwa.

Przechowując materiały eksploatacyjne warto w sklepie internetowym, w którym kupiliśmy je zapytać także o specjalne pojemniki, które służą do przechowywania. Są to pojemniki wyposażone w elementy redukujące między innymi wilgotność, która również jest wrogiem każdego materiału eksploatacyjnego. Jeżeli jednak nie uda Ci się nabyć specjalnych pojemników, możesz je przechowywać w pudłach plastikowych lub kartonowych, pamiętaj jednak, aby zadbać o odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Można do tego celu użyć klasycznych pochłaniaczy wilgoci. Wkłady jednak co pewien czas będzie trzeba wymieniać na nowe, a zgromadzoną w pojemniku wodę, wylać w bezpieczne miejsce, z daleka od osób i zwierząt. Pamiętaj, że substancja pochłaniająca wilgoć jest silnie drażniąca i nie powinna być wylewana byle gdzie.

drukowanie zdjęć

Podczas przechowywania musisz też pamiętać o unikaniu źródeł ciepła. Pudełka z materiałami eksploatacyjnymi trzymaj z daleka od kaloryferów, grzejników, a nawet żarówek, które jak wiemy też potrafią emitować ciepło. Wszelkie nagrzewanie się pudełka i zawartych w nim materiałów jest niewskazane i może prowadzić do pogorszenia właściwości jakościowych oraz wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo użytkowania tak przechowywanych materiałów.

W lecie trzeba pamiętać także, aby materiały eksploatacyjne nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Nie chodzi nawet o podwyższoną temperaturę, już sam fakt oddziaływania światła może prowadzić do pogorszenia jakości.

Przygotowując pomieszczenie do przechowywania materiałów eksploatacyjnych pamiętajmy, by je zdezynfekować, a pojemniki z materiałami trzymać w oryginalnych pudełkach, zafoliowane, z aktywnymi foliami zabezpieczającymi. Pod żadnym pozorem nie rozpakowujmy materiałów eksploatacyjnych i nie przechowujmy już gotowych i przygotowanych do włożenia do drukarek.

Koniecznie warto zastosować się do dobrych praktyk związanych z przechowywaniem materiałów eksploatacyjnych, dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia drukarek.

Dodaj komentarz