Tania drukarka do domu

Drukarka dla ucznia i studenta – na co zwrócić uwagę?

Uczniowie i studenci są, obok pracowników biur, główną grupą użytkowników drukarek. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to oni stanowią większość segmentu klientów indywidualnych. Choć w przypadku uczniów (a czasem też studentów) za zakup drukarki zapłacą rodzice, to jednak z urządzenia korzystać będą przede wszystkim ich pociechy. To właśnie na kupującym spoczywa zatem wybór odpowiedniego modelu. Model ten powinien być w miarę tani (zwłaszcza w eksploatacji), niewielki gabarytowo (zwykle, zwłaszcza w akademikach czy internatach, pojawia się problem braku miejsca na ustawienie drukarki), a jednocześnie maksymalnie funkcjonalny. Wymagań jest zatem całkiem sporo i niestety nie każde urządzenie jest w stanie im sprostać. Jednocześnie niektóre funkcje dodatkowe nie są niezbędne do zwykłego drukowania referatów, notatek, czy prac zaliczeniowych. Co zatem powinna posiadać drukarka idealna dla ucznia bądź studenta?

Przede wszystkim powinna być tania w użytkowaniu, a nie w zakupie (najlepiej jeśli te dwie kwestie idą w parze, jednak niestety rzadko się tak zdarza). Zwracanie uwagi na cenę drukarki, a nie jej materiałów eksploatacyjnych jest jednym z podstawowych błędów popełnianych przez niedoświadczonych kupujących. Kupno drukarki to bowiem jedynie jednorazowy wydatek, podczas gdy tusze lub tonery będziemy musieli kupować przez cały okres jej używania. Niestety regułą stało się już, że materiały eksploatacyjne do tanich drukarek są drogie. Nawet używanie zamienników niewiele tutaj pomaga. Zakup droższego urządzenia, ale pracującego na tańszych tuszach/tonerach może się szybko zwrócić. Wybierając konkretny model koniecznie trzeba przy tym sprawdzić, czy tusze kolorowe umieszczone są w osobnych kartridżach, czy też w jednym. W tym drugim przypadku brak któregokolwiek tuszu skutkuje koniecznością wymiany całego kartridża. Nie jest to ani ekonomiczne, ani ekologiczne, dlatego zdecydowanie nie polecamy drukarek, w których zastosowano takie rozwiązanie.

Przydatnym elementem wyposażenia drukarki służącej uczniom i studentom jest moduł dupleksu. Pozwala on na automatyczny druk dwustronny, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo papieru. Druk dwustronny wykonywać możemy oczywiście również ręcznie, jednak wymaga to czasu i odrobiny cierpliwości, a tych bardzo często nam dziś brakuje. Dupleks ułatwia i usprawnia cały proces, pozwalając wykorzystać zaoszczędzony czas w jakiś bardziej przyjemny sposób, niż stanie nad drukarką.

Innym przydatnym modułem jest łączność bezprzewodowa Wi-Fi lub Bluetooth. Drukarka wyposażona w taki moduł posiada co najmniej kilka atutów. Po pierwsze, pozwala na ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu pokoju, a nie tylko tam, gdzie sięgnie kabel łączący je z komputerem. Po drugie, pozwala się rzeczonego kabla pozbyć, co wpływa zarówno na wygodę, jak i na estetykę pomieszczenia. Po trzecie wreszcie, daje możliwość połączenia nie tylko z komputerem, ale również tabletem, czy smartfonem. Drukowanie bezpośrednio z tych urządzeń bez konieczności zgrywania plików na komputer jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Smartfon znajduje się dziś na wyposażeniu praktycznie każdego z nas, dlatego łączność bezprzewodowa staje się coraz ważniejsza.

Dla szybkiej i prostej obsługi nie mniej ważny jest czytelny i intuicyjny panel sterowania. Dobrym wyborem są urządzenia z ekranem LCD, na którym wyświetlane są najważniejsze funkcje drukarki oraz informacje o jej aktualnym stanie. Sterowanie drukarką wyposażoną w taki ekran nie powinno nikomu nastręczać większych trudności.

Mówiąc o drukarkach dla uczniów i studentów, nie sposób nie wspomnieć o urządzeniach wielofunkcyjnych, które pozwalają zarówno drukować, jak i skanować oraz kopiować dokumenty. Funkcje te przydatne będą zwłaszcza w przypadku studentów, którzy kserują na potęgę – zarówno notatki, jak i książki niezbędne do napisania choćby prac dyplomowych. Pozwoli im to chociaż w niewielkim stopniu uniezależnić się od punktów ksero, choć nie ma co ukrywać, że przy większych partiach do skserowania, skorzystanie z usług takich punktów będzie znacznie wygodniejsze, a czasem również okaże się tańsze. Jednakże kserowanie niezbyt dużych ilości notatek, czy pojedynczych stron z książek spokojnie powierzyć można własnemu urządzeniu wielofunkcyjnemu. Rozwiązanie to szczególnie przydatne może okazać się w okolicach sesji, gdy punkty ksero przeżywają prawdziwe oblężenie i swoje trzeba odstać w sporej kolejce.

Dodaj komentarz